Rozładowany akumulator - poradnik co zrobić

Baterie trakcyjne oferowane w sklepie internetowym Anebat są wyjątkowo komfortowe w eksploatacji – wystarczy podłączyć prostownik, a proces ładowania rozpocznie się samoczynnie i zakończy bez interwencji operatora. Należy jednak zwrócić uwagę, aby rozładowany akumulator (nigdy do zera!) ładować w miarę możliwości jak najszybciej po każdym użyciu, bez względu na rodzaj ogniw. Czym może grozić nadmierne rozładowywanie baterii trakcyjnych? Jakie objawy mogą temu towarzyszyć? Kwestie te omawiamy w dzisiejszym artykule poradnikowym.

Rozładowany akumulator do zera – zagrożenie dla żywotności baterii w dłuższej perspektywie

Choć użytkowanie tych produktów nie jest wcale skomplikowane, bardzo istotne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad wskazanych w instrukcji producenta. Znajdziemy w niej informacje, do jakich napięć może być rozładowany akumulator trakcyjny o danym typie ogniw. Objawem niezastosowania się do tych wytycznych być może nieodwracalna utrata nominalnej pojemności baterii oraz skrócenie jej żywotności. Nieprawidłowa eksploatacja sprawi również, że nie będziemy mogli skorzystać z jakichkolwiek świadczeń gwarancyjnych.

W skrajnych przypadkach objawami akumulatora rozładowanego do zera może być jego zasiarczenie, a co za tym idzie – niezdatność do dalszej eksploatacji. Dlatego kluczowe jest, aby rozładowywać baterię jedynie w granicach 80% nominalnej pojemności. Jeżeli nie planujemy jej użytkować przez dłuższy czas (bo np. służy nam do zasilania maszyn potrzebnych jedynie sezonowo), zawsze należy pamiętać o uprzednim całkowitym naładowaniu.

Jeśli akumulatory trakcyjne wyłączone są z eksploatacji zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, należy się upewnić, że temperatura w pomieszczeniu wynosi powyżej 10°C. Bateria musi pozostawać również czysta i sucha – dzięki temu unikniesz korozji przewodów zasilających oraz łączników.

Wartości minimalne napięcia, do jakich może być rozładowany konkretny model akumulatora trakcyjnego, precyzyjnie określone są w instrukcji dołączonej do produktu. Przestrzegaj ich, a zapobiegniesz występowaniu niepokojących objawów podczas eksploatacji i stratom finansowym wynikających z konieczności przedwczesnej wymiany baterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl