Opis akumulatorów specjalnego zastosowania - inaczej nazywane monoblok

Maszyny budowlane, urządzenia rolnicze, a także kampery wymagają zastosowania specjalnych akumulatorów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą urządzenia z dodatnią płytą pancerną lub pastowaną - czym się różnią i jakimi właściwościami się charakteryzują - tego wszystkiego dowiedzą się Państwo właśnie tutaj.

Akumulatory specjalnego zastosowania z dodatnią płytą pancerną i pastowaną

Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami baterii jest oczywiście sama konstrukcja. W przypadku akumulatorów z płyta pancerną masa aktywna, składająca się z mieszanki tlenków ołowiu i dodatków, otacza pręty rdzenia w specjalnych rurkach zwanych dynelami. W płycie pastowanej masa aktywna jest częścią kratki, w którą zostaje wprasowana.

Różnica w budowie sprawia, że możemy zaobserwować także odmienne zachowanie baterii w trakcie zastosowania. Akumulatory specjalnego zastosowania z dodatnią płytą pancerną charakteryzują się lepszą odpornością na wibracje, gazowanie czy opadanie masy. Dzięki użyciu dynela minimalizowane jest także ryzyko powstania zwarć oraz maksymalizowana jest efektywność baterii - ilość cykli w ich przypadku wynosi 1200, podczas gdy płyta pastowana zapewnia 500 cykli.

Wśród propozycji urządzeń oferowanych przez producentów dostępne są modele o napięciu 6 V, ale także 8 V oraz 12 V. Zależnie od modelu, będą się one różnić między sobą zarówno pojemnością, jak i wymiarami, a także wagą. Do najmniejszych baterii specjalnego zastosowania z dodatnią płytą pancerną należą akumulatory 6 PT 56 - napięcie baterii wynosi 12 V i zapewnia 1200 cykli. Początkowy prąd ładowania w tego rodzaju urządzeniu wynosi 9 A, natomiast końcowy 3 A. Ten model dostępny jest w wymiarach 265 /175 /210h i waży 20 kg. Model 6 PT 180 to natomiast urządzenie o jednakowym napięciu oraz ilości cykli, jednak początkowy prąd ładowania wynosi aż 30 A, natomiast końcowy 8 A. Wymiary tego modelu urządzenia wynoszą 517/270/240h, podczas gdy jego waga to ponad 60 kilogramów.

W przypadku akumulatorów specjalnego zastosowania z dodatnią płytą pastowaną najbardziej popularnym modelem jest urządzenie 6 MF 110 o napięciu 12 V oraz początkowym prądzie ładowania w wysokości 16 A i końcowym - 4 A. Dostępne są także modele 4 MC 160, 3 MC 170, 3 MC 190 oraz 3 ME 190 GOLF CAR, który przeznaczony jest do użytku w agregatach myjących oraz pojazdach typu golf car – niewielkich pojazdów elektrycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl