Charakterystyka baterii LiFePO4

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe cieszą się obecnie coraz większą popularnością – świetnie sprawdzają w samochodach elektrycznych, ale znajdują też zastosowanie w urządzeniach magazynujących energię, turbinach wiatrowych, systemach fotowoltaicznych czy jachtach. Baterie LiFePO4 cenione są przede wszystkim za swoją długą żywotność, niektóre modele można użytkować nawet przez 10 lat bez zauważalnego pogorszenia parametrów wydajnościowych.

Dużym atutem produktów jest też wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do standardowych ogniw litowo-jonowych czy niklowo-kadmowych, co wynika z ich odporności na oddziaływanie substancji chemicznych i szerokiego spektrum temperatur otoczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat charakterystyki baterii LiFePO4? Czytaj dalej, a uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • czy tego rodzaju akumulatory są bezpieczne dla środowiska naturalnego?
  • jaka jest ich głębokość rozładowania?
  • w jaki sposób naładować ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe?

Charakterystyka baterii LiFePO4 pod lupą

Zależnie od modelu, żywotność tych nowoczesnych akumulatorów może wynosić od niecałych 4000 do nawet ponad 5000 cykli ładowania. Za wydłużenie okresu eksploatacji odpowiada system BMS, dzięki któremu poszczególne ogniwa baterii LiFePO4 ładowane są w równomierny sposób i nie trzeba się obawiać ich przeładowania.

Warto zwrócić uwagę, że akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe zawierają jedynie niewielkie ilości REE (rare-earth elements – pierwiastki ziem rzadkich), są zatem o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne ogniwa litowo-jonowe. Baterie LiFePO4 cenione są ponadto za głębokość rozładowania na poziomie 100% - przekłada się to na znaczące oszczędności dla użytkownika, gdyż jest on w stanie wykorzystać całą energię z ogniw.

Jak prawidłowo naładować akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy?

To bardzo proste. W pełni rozładowaną baterię LiFePO4 należy podłączyć do dedykowanej ładowarki i poczekać na zakończenie procesu. Później akumulator wystarczy zamontować z powrotem – jest gotowy do użytku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl